Lavatio - pralnia wodno - chemiczna Oferta pralni porady dotyczące prania Kontakt do lavatio

Porady

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami:

Jak wyprać pluszowe zabawki?

Jak zrobić krochmal z mąki ziemniaczanej?

Jak usunąć plamy?

___________________________________________

Jak wyprać pluszowe zabawki?

Miłe, kolorowe pluszaki są ładne, czyściutkie i pachnące kiedy są nowe. Ale po dłuższym staniu na półkach zbierają kurz i przez to ani nie wyglądają już tak kolorowo, ani nie pachną zbyt ładnie. A roztocza, które w sobie magazynują na pewno nie są zdrowe dla dzieci bawiących się tymi pluszakami…

No i właśnie dlatego warto odświeżyć pluszowe maskotki. Jak to zrobić?

1. Likwidujemy brud

Pluszowe zabawki bez żadnych niespodzianek w środku typu: ziarenka gorczycy, trociny, pozytywki; po prostu pierzemy w pralce. Pakujemy zabawki do poszewki np. od poduszki, do środka tejże poszewki razem z pluszakami wkładamy piłkę tenisową lub dwie – a to po to aby wypełnienie pluszaków nie zbijało się w kulki. Poszewkę związujemy i pierzemy taki zestaw w 40 stopniach (z wirowaniem włącznie) z delikatnym płynem do kolorów, jeżeli zabawki są kolorowe lub do białych rzeczy jeśli wszystkie zabawki są białe.

Suszymy takie zabawki tradycyjnie na sznurku w słońcu lub na kaloryferze albo w suszarce bębnowej – po suszarce będą bardziej puchate.

Maskotki, które boimy się prać w pralce możemy w zabrudzonych miejscach delikatnie ręcznie przeczyścić używając szczoteczki z ciepłą wodą i mydłem.

2. Likwidujemy roztocza.

W prosty sposób możemy zlikwidować roztocza. Suche pluszaki pakujemy w worki foliowe i wkładamy na 48 godzin do zamrażarki. Takie potraktowanie z pewnością wytępi roztocza.

Po takich zabiegach pluszaki znowu będą miłe i pachnące.

______________________________________________

Jak zrobić krochmal z mąki ziemniaczanej?

Do krochmalenia serwet można użyć gotowego preparatu (np. krochmalu Ługa – cena ok. 6zł za 750ml), ale doskonale usztywni serwetki zwykła mąka ziemniaczana.

Krochmal z mąki ziemniaczanej.

Przygotowuje się go na tej samej zasadzie co kisiel. Czyli zagotowujemy ok. pół litra wody. Do szklanki w połowie napełnionej wodą wsypujemy dwie łyżki mąki ziemniaczanej i dokładnie rozrabiamy, następnie wlewamy roztrzepaną mąkę do wrzącej wody i ciągle mieszamy, aż zgęstnieje, odstawiamy z ognia.

Suche serwetki trzeba zanurzyć w ciepłym krochmalu, potem mokre od razu prasować lub rozciągnąć na formie albo na płótnie i dobrze naciągając poprzypinać szpilkami formując kształt w jakim mają być po wyschnięciu i tak zostawić do wyschnięcia. Suche serwetki będą sztywne jak karton.

Im gęstszy jest krochmal tym sztywniejsze będą serwety. W zależności od potrzeby stężenie krochmalu możesz zwiększyć lub zmniejszyć dodając wody.

_____________________________________________

Jak usunąć plamy?

Plamy z kawy

Świeże plamy należy natychmiast posypać solą, wypłukać, posmarować zaplamiony materiał środkiem piorącym i zmyć gorącą wodą. Stare plamy z kawy posmarować gliceryną z dodatkiem spirytusu. Pozostawić tak na dłuższy
okres, co pewien czas plamę powtórnie nasączając. Spłukać należy ciepłą wodą.

Plamy z krwi

Świeże plamy należy moczyć przez około godzinę w bardzo zimnej wodzie, po czym natrzeć plamę papką sporządzoną z proszku do prania i spirytusu. Po godzinie spłukać letnią wodą.

Plamy z krwi możemy usunąć również poprzez nasączenie jej silnym roztworem słonej wody (jedna łyżeczka na pół szklanki wody). Roztwór spłukujemy letnią wodą.

Stare plamy z krwi usuwamy zimną wodą z dodatkiem amoniaku lub wody utlenionej (3%).

Plamy z piwa

Plamy z piwa pierzemy w gorącej wodzie. Stare plamy usuwamy mieszaniną spirytusu oraz wody (1:1). Plamę możemy również zwilżyć gliceryną i przecierać wacikiem moczonym w gorącej wodzie. Pozostałe zażółcenia usunąć wodą utlenioną.

Tłuste plamy

Jeśli plama jest świeża należy ją natychmiast posypać solą po czym wcierać ją kawałkiem gąbeczki, sól często zmieniając.

Tłuste plamy z tkanin bawełnianych znikną po zwykłym praniu.

Tłuste plamy z tkanin innych niż bawełniane, które wytrzymują wysoką temperaturę, możemy usunąć posypując je talkiem, oraz prasując przez ręcznik papierowy podłożony z dwóch stron.

Tłustą plamę możemy posypać mąką kartoflaną i pozostawić na dobę. Po 24 h plamę wycieramy watą. W plamę można wetrzeć również mąkę kartoflaną z dodatkiem benzyny - papkę tę zmywamy po kilku godzinach.

Skuteczne również jest usuwanie tłustych plam spirytusem lub benzyną.

Plamy po owocach

Nie należy nigdy używać do tego celu mydła. Jeśli plama jest świeża, należy ją zmyć bardzo gorącą wodą. Świeżą plamę możemy posypać natychmiast solą po czym wyprać w gorącej wodzie.

Stare plamy z owoców należy namoczyć na parę godzin w kwaśnym mleku lub serwatce a następnie wyprać w gorącej wodzie. Możemy je również posmarować gliceryną, a następnie, po pewnym czasie dobrze spłukać.

Zaschnięte plamy po owocach możemy usunąć również nacierając je wódką. Pozostały ślad usuwamy utlenioną wodą z dodatkiem amoniaku.

Plamy z owoców z tkanin białych jak len czy bawełna, usuwamy poprzez wymoczenie w wodzie z chlorkiem. Jak plama zniknie, materiał należy kilkakrotnie wypłukać.

 

Keon

 

©2010 - 2014 Grupa Lavatio Wszelkie prawa zastrzeżone